Badania satysfakcji pracowników i korzyści z ich realizacji

Czy jesteś świadomy tego, że w obecnej sytuacji na rynku najbardziej utalentowani pracownicy Twojej firmy w każdej chwili mogą odejść do konkurencji? Zapobiegnij takiemu ryzyku, wdrażając wnioski z przeprowadzonego badania pracowników. Dowiedz się w jaki sposób tego typu pomiary są realizowane, a także na jakie elementy należy zwracać uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze zleceniobiorcy.

 

Dlaczego badania pracowników są takie ważne?

 

Przede wszystkim dlatego, że satysfakcja członków załogi z pracy stanowi gwarancję wysokiej wydajności, a tym samym stale wzrastających przychodów firmy. W przeciwnym natomiast razie zatrudnieni w Twoim przedsiębiorstwie nie będą skłonni angażować się w wykonywanej obowiązki, traktując je jedynie jako tymczasowy przymus. Pozytywne opinie pracowników przyczyniają się także do budowania jej korzystnego wizerunku.

 

Jakie techniki badawcze mogą być stosowane?

 

Badania satysfakcji pracowników są najczęściej przeprowadzane z wykorzystaniem techniki ilościowej ankietyzacji. Badani odpowiadają wówczas na pytania pogrupowane w poszczególnych blokach tematycznych, które w większości mają charakter zamknięty. Dzięki temu możliwa jest następnie sprawna analiza statystyczna. Nie może jednak zabraknąć co najmniej kilku pytań zamkniętych. Dzięki ich uwzględnieniu uczestnicy badania pracowniczego mają możliwość dzielenia się własnymi sugestiami, przemyśleniami oraz zgłaszać indywidualne zażalenia do kierownictwa firmy.

 

Ankieta w badaniach opinii pracowników może przybierać zarówno tradycyjną formę kwestionariusza papierowego, jak i zostać zamieszczona w elektronicznym systemie. W pierwszym przypadku w celu zapewnienia anonimowości firma badawcza powinna zastosować rozwiązanie polegające na zapieczętowaniu formularzy ankietowych, a następnie poproszenie zatrudnionych o ich umieszczenie w zamkniętych urnach.

 

Badania pracownicze online umożliwiają natomiast ich uczestnikom wypełnienie ankiety na własnym lub firmowym komputerze z dostępem do Internetu. W celu uzyskania dostępu muszą oni wcześniej podać unikalne dane indentyfikacyjne (login oraz hasło) lub kod jednorazowego użycia. Zwłaszcza drugie ze wskazanych rozwiązań stanowi całkowitą gwarancję anonimowości, gdyż niemożliwe jest powiązanie uzyskanych odpowiedzi z bazy wynikowej z konkretnymi danymi personalnymi pracowników.

 

Komu zlecić badanie opinii pracowników?

 

Badanie pracowników powinno zostać przeprowadzone przez zewnętrzną firmę badawczą, gdyż pomiar wewnętrzny cechuje się niskim stopniem wiarygodności oraz zazwyczaj cieszy się bardzo niską frekwencją. Dlatego też warto podjąć współpracę z profesjonalną agencją, która specjalizuje się w prowadzeniu badań satysfakcji pracowników. Przed ostatecznym jej wyborem warto upewnić się, ile i dla jakich przedsiębiorstw realizowała dotychczas projekty. Nie można zapominać również o zweryfikowaniu, jakie firma badawcza stosuje rozwiązania w celu zapewnienia anonimowości pomiarów. 

ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Biostat. More than statistics.

biuro@biostat.com.pl
Tel.: (+48) 22 12 28 025
Tel. kom.: (+48) 668 300 664

Biuro w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Badania ankietowe od 4 zł.