Dobra firma badawcza – jak ją znaleźć i czy warto rozpocząć współpracę?

 

W trakcie codziennego życia pojawia się często potrzeba wykonywania badań, rejestrów, analiz, ankiet – może to być potrzebne do pracy naukowej lub zawodowej, a czasem nawet dla celów prywatnych, czyli na przykład rozeznania rynku na który chce się wejść (stąd na przykład potrzeba przeprowadzenia badania rynku gastronomicznego).


Wykonywanie podobnych analiz i badań samodzielnie – zwłaszcza w momencie, gdy chodzi o spore ilości danych, jakie trzeba zgromadzić i zanalizować – może być dosyć problematyczne. Nic zatem dziwnego, że wiele osób szuka pomocy – i dobrej firmy badawczej, która mogłaby służyć wsparciem i wiedzą w tym zakresie. Gdzie ją znaleźć? I czy to się opłaca?

 

Czym jest firma badawcza?

 

Firma badawcza to przedsiębiorstwo, które posiada zaplecze techniczne, narzędzia badawcze i wykwalifikowanych pracowników (badaczy), dzięki czemu jest w stanie realizować zlecone badania rynku oraz opinii.


Agencje wykorzystują różne metody badawcze, dostosowując je do konkretnego przypadku, efektów i informacji, jakie mają zebrać dla konkretnego klienta. Przede wszystkim korzystają z ankiet oraz badań telefonicznych, ale nie tylko – jest to zresztą jedynie część ich działalności.


Dobra firma badawcza nie tylko gromadzi dane, ale zajmuje się również ich późniejszą analizą, tak aby klient mógł otrzymać przejrzyste wyniki. Tworzy na przykład graficzne przedstawienia uzyskanych efektów, zestawienia, statystyki. Dzięki temu klient podobnej firmy może już skupić się jedynie na wynikach badania, zamiast spędzać żmudne godziny nad wykonywaniem obliczeń.

 

Dobra firma badawcza

 

Czym musi się charakteryzować świetna firma badawcza? Przede wszystkim należy rozeznać się nieco na rynku, poczytać opinie klientów i sprawdzić, która agencja badawcza posiada najlepszą renomę. Są takie, które pracują dla każdego, ale też takie, które specjalizują się w wykonywaniu badań konkretnego rynku, albo korzystają ze stałych metod badawczych (np. w odniesieniu do konkretnego typu badania marketingowego).


Dowiadując się więcej o danej firmie, można dowiedzieć się, czy odpowiada naszym potrzebom. Zwykle jej przedstawiciele dwoją się i troją, żeby zadowolić swojego klienta. Ważna jest jednak również:

  • - fachowość;
  • - wygoda współpracy;
  • - łatwość komunikacji (czy z daną osobą można się łatwo dogadać co do celów i sposobu wykonania badań);
  • - reagowanie na sugestie klienta;
  • - korzystanie z nowoczesnych technologii.

W nowoczesnych agencjach z pewnością wykorzystuje się nie tylko metodę PAPI, ale również i CATI, albo CAWI. Jeśli zależy nam na dokładnych danych, spytajmy czy możliwe jest wykonanie wywiadów pogłębionych, a jeśli chodzi o badania jakości, czy agencja korzysta z metody tak zwanego „tajemniczego klienta”, zbierając swoje dane.

 

Czemu warto współpracować z firmą badawczą?

 

Podsumowując, znalezienie dobrej firmy badawczej nie jest trudne – a może bardzo ułatwić nam pracę! Dzięki niej możemy bowiem skupić się już jedynie na wynikach badań, na przykład wykorzystując je w pracy naukowej czy w handlu, pomijając żmudny proces wybierania metod badawczych, badań, tworzenia ich zestawień i statystyk.


Nie każdy ma na to czas – podobne firmy zaś działają fachowo, szybko, a współpraca z nimi nie jest wcale droga!

ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Biostat. More than statistics.

biuro@biostat.com.pl
Tel.: (+48) 22 12 28 025
Tel. kom.: (+48) 668 300 664

Biuro w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Badania ankietowe od 4 zł.