Kiedy (i jak) wykonać test ciążowy?

 

Myślisz, że jesteś w ciąży? Aby mieć pewność, powinnaś zrobić test ciążowy , to najprostrzy sposób dostępny na rynku. Kupisz go w aptece lub supermarkecie. Jak i kiedy go użyć? Jakie są zagrożenia związane z pozytywnymi i negatywnymi wynikami?

 

Każdego roku w aptekach i supermarketach sprzedaje się ponad dwa miliony testów ciążowych. Są to doskonałe produkty samodiagnostyczne zapewniające wiarygodną odpowiedź prawie w 99%. Można je stosować już kilka dni po zapłodnieniu.

 

Jak działa test ciążowy?

 

Od przypuszczalnego dnia menstruacji, a nawet trzy dni wcześniej, testy ciążowe sprzedawane w aptekach lub supermarketach wykrywają obecność w moczu hormonu b-HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten pojawia się w organizmie kobiety kilka dni po tym, jak doszło do zapłodnienia, jest także wytwarzany w dużych ilościach na dalszych etapach ciąży przez łożysko

 

Wszystkie testy wykorzystują jako próbkę mocz kobiety, niektóre z nich zanurza się w  moczu, inne z kolei należy nakroplić w odpowiednim miejscu. Można praktycznie przeprowadzić go w każdych warunkach, niezawodność wynosi obecnie 99%, pod warunkiem, zachowania środków ostrożności. Zaleca się wykonanie testu ciążowego z pierwszym porannym moczem, gdyż u kobiety ciężarnej stężenie hormonu HCG jest wyższe rano. Oczywiście można również przeprowadzić test o innej porze dnia, ale należy unikać picia zbyt dużej ilości płynów, aby nie rozcieńczyć poziomu beta-HCG.

 

Kiedy możemy zrobić test ciążowy?

 

Test najszybciej powinno się wykonać w dniu spodziewanego okresu, gdyż wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa około 6 dni, a następnie zagnieżdża się w endometrium. Gonadotropina kosmówkowa (HCG)  pojawia się w moczu i krwi po implantacji komórki w macicy, zwykle między 8 a 10 dni po zapłodnieniu. 
Wyjaśnienie na konkretnym przypadu: w przypadku owulacji w 14 dniu cyklu (licząc od 1 dnia miesiączki), jajeczko zostało zapłodnione około 16 dnia. Po zapłodnieniu jajeczko przemieszcza się do macicy i zagnieżdża w jej ścianie. Hormon ciążowy zaczyna być wydzielany około 23 dnia. Jego poziom będzie na tyle wysoki, że zostanie wykryty pomiędzy 25 a 28 dniem (w zależności od testów), a więc wtedy kiedy powinien rozpocząć się okres.

 

Jak często stosowany jest test ciążowy?

 

Test jest przeznaczony tylko do jednorazowego użytku. Oczywiście jeśli jego wynik jest negatywny, a my odczuwamy, że cos w naszym organiźmie się dzieje, możemy go powtórzyc za kilka dni, kupując nowy test. Negatywny wynik nie jest 100% wykluczeniem ciąży dla aktywnej seksualnie kobiety, złaszcza gdy comiesięczne krwawienie nie pojawiło się w spodziewanym czasie lub było skąpe, inne niz zawsze. Często wpływ na negatywny wynik ma także:

- kończąca się data wżnoście testu

-czas badania od momentu zapłodnienia

- pora dnia badania

-ilości moczu potrzebna do jego wykonania

- niezachowanie srodków czystości

- nie przestrzeganie instrukcji dołączonej do opakowania

- spożywanie dużej ilości płynów

 

Jakie sa rodzaje testów?

 

Test płytkowy to najpopularniejsza forma testu ciążowego. Do badania służy plastikowy prostokąt z dwoma okienkami: mniejszy jest miejscem, na które należy nakropić mocz, w większym prostokątnym odczytujemy wyniki. Współczesne testy pozwalają na wykonanie testu już po 6 dniach od zapłodnienia. Wiarygodny wynik można odczytać już po 5 minutach od aplikacji moczu na czytnik. Po tym czasie powinna ukazać się jedna kreska lub dwie w zależności czy kobieta jest w ciąży czy też nie. 1 kreska oznacza brak ciąży, 2 kreski oznaczają ciążę.

 

Test strumieniowy kształtem przypomina flamaster. Posiada on specjalny uchwyt, zamkniętą końcówkę oraz dwa pola do odczytu. Pasek testowy należy umieścic pod strumieniem moczu. Wynik pojawia sie po kilku minutach.

 

Paskowy test ciążowy jest również bardzo prosty do wykonania. Mocz należy oddać do pojemnika, paseczek zanurzyć w pojemniczku, na głębokość określoną dołączoną miarką. Pasek zmieni kolor po około 10-15 sekundach. Po jego osuszeniu pojawi sie wynik pozytywny, negatywny lub błędny, ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.

 

Test ciążowy z krwi to test wykonywany w warunkach laboratoryjnych na zlecenie lekarza. Wiarygodność takiego testu wynosi 100% i może on zostać wykonany teoretycznie już nawet w tydzień po zapłodnieniu.

 

Jakie są progi czułości dla testów ciążowych?

 

Istnieją różne testy czułości.

  • 9-10 dni po zapłodnieniu – gdy test ciążowy ma czułość mniejszą niż 500 IU/l,
  • w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki – gdy test ma czułość w przedziale 500-800 IU/l,
  • tydzień od dnia spodziewanej miesiączki – gdy test jest o czułości wyższej niż 800 IU/l.

Wiarygodność testu z moczu ma swoje ograniczenia. Ważna jest konsultacja ginekologiczna, zlecenie przez lekarza badań, naprewno okaże się niezbędne w potwierdzeniu lub wykluczeniu faktu bycia przyszłą mamą.

ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Biostat. More than statistics.

biuro@biostat.com.pl
Tel.: (+48) 22 12 28 025
Tel. kom.: (+48) 668 300 664

Biuro w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Badania ankietowe od 4 zł.