Siniaki i krwiaki

Siniaki i krwiaki to zmiany skórne, nazywane niekiedy potocznie "siniakami". Występują one zazwyczaj u dzieci i sportowców, którzy są bardziej podatni na powstawanie siniaków i różnią się wielkością. Krwiak różni się od siniaka. W obu przypadkach krew przecieka do tkanek w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Siniec to rozlany, słabo obrzęknięty lub nieobrzęknięty wylew krwi, który pojawia się jako fioletowoniebieska plama, która zmienia kolor na żółtawy lub zielonkawy. Krwiak to "guzek", a dokładniej jest to sinawa zmiana spowodowana obecnością krwi, bardziej obrzęknięta i objętościowo większa niż siniak. Siniaki te występują najczęściej na rękach i nogach, czyli ruchomych częściach ciała. Mogą one trwać około 3 do 4 tygodni.

 

Co powoduje siniaki i krwiaki?
 

W większości przypadków siniaki i krwiaki powstają na skutek uderzeń fizycznych. Siniaki mogą być spowodowane lekkim wstrząsem.

 

Siniaki mogą być spowodowane przez:

  • Gwałtowny wstrząs
  • Silny cios
  • Powtarzające się lekkie lub umiarkowane wstrząsy (np. podczas długiego joggingu)
  • Upadek z ciężkiego przedmiotu
  • Ze względu na wszystkie te czynniki fizyczne, wstrząs uszkadza naczynia krwionośne i krew przecieka do tkanek.

 

Inne czynniki które powodują siniaki i krwiaki
 

Choroby, które zaburzają krzepnięcie (hemofilia, anemia, choroby zakaźne, niewydolność wątroby itp.) mogą powodować gromadzenie się krwi, a tym samym powstawanie siniaków. Więcej informacji otrzymasz po konsultacji z lekarzem. Porad w tym temacie chętnie udzieli lekarz chorób wewnętrznych, kardiolog Sławomir Pluta.
Niektóre leki (antykoagulanty, kortykosteroidy przyjmowane przez długi okres czasu itp.) mogą zapobiegać krzepnięciu i powodować powstawanie "siniaków". Z wiekiem naczynka stają się bardziej kruche, a skóra cieńsza. Naczynia te są wtedy łatwiej uszkadzane i może dojść do powstania siniaków i krwiaków. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat udzieli flebolog Mariusz Klincewicz.
U kobiet cienkość skóry sprawia, że jest ona bardziej podatna na siniaki i krwiaki. Naczynia są zmiękczane przez estrogeny, które również sprzyjają powstawaniu siniaków. Zbyt długa ekspozycja na słońce powoduje wysoką penetrację promieniowania UV do głębszych warstw skóry, co może wpływać na małe naczynia krwionośne i czynić je bardziej kruchymi. Może to prowadzić do powstawania siniaków i krwiaków. Siniaki i krwiaki mogą powstać w wyniku nakłucia, np. podczas badania krwi, które może spowodować przerwanie delikatnej żyły.

 

Jakie są konsekwencje stłuczeń i krwiaków?
 

Siniaki i krwiaki u zdrowych osób są z reguły niegroźne i znikają samoistnie. Mogą jednak wystąpić pewne komplikacje:

 

  • Krwiak na powiece może uniemożliwić widzenie, zakrywając całe oko lub jego część (= "czarne oko").
  • Krwiak w uchu może spuchnąć, przybrać purpurowy kolor i zdeformować ucho.
  • Krwiak pod paznokciem może spowodować jego odpadnięcie.
  • Krwiak w czaszce (= krwiak podtwardówkowy) może powodować uszkodzenia neurologiczne, zajmując miejsce mózgu.

 

Jakie są rozwiązania na siniaki i krwiaki?
 

Istnieją różne rozwiązania w leczeniu siniaków i krwiaków. Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić jest przyłożenie do siniaka okładu z lodu, aby zwalczyć ból i ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Należy również unikać ciepła, które może spowodować obrzęk siniaka lub krwiaka. Należy również monitorować rozwój siniaków i nie wahać się skonsultować z lekarzem, jeśli nie znikają one łatwo lub jeśli są bolesne. Niektóre leki mogą być przepisane przez lekarza w celu zwalczania bólu spowodowanego przez siniaki i krwiaki. Aromaterapia może również pomóc w przypadku siniaków, na przykład włoski olejek eteryczny Helichrysum. Pamiętaj również, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny powstania siniaka lub krwiaka, jeśli nie jest to zwykłe uderzenie.

Tagi

siniaki krwiaki stłuczenia lekarz chorób wewnętrznych kardiolog lekarz kardiolog flebolog lekarz flebolog
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Biostat. More than statistics.

biuro@biostat.com.pl
Tel.: (+48) 22 12 28 025
Tel. kom.: (+48) 668 300 664

Biuro w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 96
Warszawa 00-807

Badania ankietowe od 4 zł.